Verjetno ste že slišali, da Google s prvim julijem 2023 ukinja svojo do sedaj paradno statistiko obiskov spletne strani Google Universal Analytics (UA). Namesto nje je Google že leta 2020 predstavil novo analitiko, ki jo je poimenoval Google Analytics 4 oz. na kratko GA4.
Začetki GA4 niso bili enostavni, saj se je zelo malo uporabnikov odločilo za migracijo iz obstoječe UA analitike. To je seveda razumljivo, saj je UA analitika že dolgo v uporabi in je uporabnikom razumljiva za uporabo. Ker pa se trendi in zakonodaja tudi v beleženju obiska na spletnih straneh spreminjajo (Google Analytics je bil v nekaterih državah celo prepovedan), je tudi Google temu primerno reagiral in predstavil novo analitiko GA4. Pri Googlu so šli še korak dlje in so lansko leto napovedali, da bodo s koncem julija 2023 ukinili Google Universal Analytics.
Vrsta zadetka v Google Universal Analytics temelji na t.i. zadetku:
V nasprotju s tem pa deluje Google Analytics 4, ki temelji na dogodkih. Vsaka interakcija se v GA4 zajame kot dogodek.
Vrsta zadetka v UA |
Je zajeta v GA4 kot |
Ogled strani |
Dogodek |
Dogodek |
Dogodek |
Družaben |
Dogodek |
Transakcija / spletna trgovina |
Dogodek |
Čas uporabnika |
Dogodek |
Izjema |
Dogodek |
Ogled uporabnik / ekran |
Dogodek |
Dogodki so glavna in temeljna razlika med Universal Anlyitics in Google analytics 4 lastnostmi.
UA dogodke razvršča v kategorije, akcije, oznako in lastno vrsto zadetka. V lastnostih GA4 je vsak “zadetek” dogodek. Med vrstami zadetkov ni razlik. Ogled strani se v GA4 zabeleži kot dogodek page_view.
Zelo pomembno je, da si zapomnite, da Google Analytics 4 nima dogodkov razdeljenih v kategorije, kot je to v Universal Analytics. Ta tudi ne obstajajo v poročilih v GA4, kar pomeni, da vse, kar imate trenutno nastavljeno v UA analitiki pri poročilih, ne bo veljalo v GA4.
Seja je skupina interakcij, ki jih ima uporabnik z vašo spletno stranjo, ki potekajo v določenem časovnem terminu.
V Universal Analytics seja vključuje:
Seja je opredeljena kot končana, ko preteče 30 minut neaktivnosti, ali ko se zgodi kak drug dogodek, ki določa končanje seje (npr. zapustitev strani).
Seje v Google Analytics 4 izhajajo iz dogodka session_start. Čas trajanja seje je enak razponu med začetkom prvega in koncem zadnjega dogodka.
Universal Analytics je v osnovi samodejno spremljal le osnovne dogodke. Za bolj podrobne meritve ste morali biti kar vešči in ročno nastaviti metrike znotraj orodja Google Analytics, ali pa s pomočjo Google Tag Managerja.
Google Analytics 4 pa ima že v osnovi več različnih meritev, kot so kliki na izhodne povezave, klik na dokument, iskanje na spletni strani, itd. Se pa je potrebno zavedati, da boste morali za maksimalen izkoristek GA4 analitike ustvariti dogodke po meri.
To vam omogoča boljšo vizualizacijo poti kupca in hkrati boljše razumevanje toka, ki ga uporabniki opravijo na vašem spletnem mestu. Na ta način boste bolje razumeli, kako uporabniki pridejo do točke konverzije. Hkrati pa boste lahko ustvarili nove hipoteze, kako optimizirati korake do boljših rezultatov konverzije.
So bistveno prijaznejša do uporabnika, saj lahko preprosto izberete segmente, s katerimi boste delali, nato pa dodate dimenzije in metrike, kar omogoča preprostejše in bolj prilagodljive analize. Razlika v funkcionalnosti ni velika, je pa lažja za uporabo.
Universal Analytics ni omogočal pridobivanja neobdelanih podatkov v osnovni različici. Za to delovanje ste morali nadgraditi v GA 360, ki pa je bil izjemno drag in za manjša podjetja neupravičen strošek. GA4 omogoča izvoz neobdelanih podatkov na ravni dogodka v BigQuery.
Google Analytics 4 je zmogljivejša različica trenutne Universal Analytics, s čimer bi v teoriji morali pridobiti koristnejše podatke, ki vam bodo v pomoč pri vaši trženjski strategiji. Na začetku bo prehod iz starega v nov sistem težavnejši, saj je potrebno upoštevati razlike v lastnostih. Najpomembnejše smo izpostavili v članku zgoraj, niso pa te edine.
Za vse, ki še niste naredili prehoda iz stare na novo Google analitiko, vam toplo svetujemo, da to storite čimprej. Na začetku lahko uporabljate obe analitiki hkrati, da boste lažje spremljali razlike med eno in drugo. S prvim avgustom 2023 pa bo Universal Analytics nehal delovati in ne bo mogoče pridobiti podatkov za nazaj. Zato je sedaj zadnji čas, da pravočasno uredite prehod na Google Analytics 4.
V Kabiju poleg spletne analitike Google Analytics (sedaj Google Analytics 4) strankam nudimo tudi alternativo in sicer spletno analitiko Matomo.
Obstaja bistvena razlika med eno in drugo analitiko:
Matomo Analytics je spletna platforma za analitiko (merjenje obiskanosti spletnih strani), ki vam in vašemu podjetju daje 100% lastništvo nad podatki.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.