Če imate spletno trgovino, ste se zagotovo že kdaj vprašali, kako uspešni ste pri svojem delu in kje se skrivajo (še neizkoriščene) priložnosti za rast. Morda se vam dogaja, da imate veliko obiskovalcev, vendar malo nakupov. Ali pa ste že v fazi, ko imate stabilno prodajo, a bi želeli še več – ne le več naročil, temveč tudi bolj zadovoljnih in zvestih kupcev. Ne glede na velikost vašega posla in branžo, v kateri poslujete, je ključno, da znate lastne podatke “prebrati” na pravilen način ter jih uporabiti kot vodilo pri nadaljnjem razvoju.
V tem članku se bomo osredotočili na to, kako analizirati spletno prodajo, zakaj je to nujno in kako se tega lotiti sistematično. Ob koncu leta in prazničnih nakupov je to verjetno najboljši čas za analizo, saj se boste tako pripravili boljšo prodajo in doseganje zastavljenih ciljev v prihodnjem letu.
Verjetno se sprašujete, ali je analiza lastne spletne prodaje res tako pomembna. Odgovor je enostaven: da. To je danes pravzaprav nuja, če želite biti konkurenčni. Prodaja preko spleta raste z veliko hitrostjo (Covid je dal spletni prodaji močan pospešek, ki se je vmes malo umiril ja pa še vedno v naletu), kupci so vse bolj izobraženi, poleg tega pa so “nestrpni” ter cenijo svoj čas, zato ne marajo zapletenih postopkov nakupovanja. Če ne razumete svoje prodaje, tvegate, da sprejemate odločitve na podlagi ugibanj, občutkov, podatkov drugih trgovcev (zlasti večjih, ki po navadi niso povsem relevantni) ali “to tako delamo že od nekdaj” pristopa, kar je velika napaka in vodi v slabe rezultate.
Z analizo spletne prodaje dobite vpogled v:
Skratka, dobra analiza so vaše oči in ušesa, ki vam povedo, kje na vaši spletni trgovini “škripa” in kaj deluje kot mora.
Preden se lotite branja in interpretacije podatkov, je treba vedeti, kaj želite ugotoviti oziroma doseči. Po domače, postaviti si morate cilje oz. KPI-je. To so lahko:
Temeljni kazalniki uspeha, ki jih pogosto uporabljamo, so:
Ko veste, kaj želite doseči, lahko lažje izberete katere podatke (metrike) potrebujete.
Če ste popoln začetnik, se morda bojite, da je analiza podatkov nekaj strašno zapletenega. Naj vas pomirimo, obstajajo odlična orodja, ki vam bodo pri tem pomagala. Če boste še zmeraj imeli težava, vam z veseljem na pomoč priskočimo mi.
Morda ena najpomembnejših stvari, ki jih morate narediti, je analiza nakupnega procesa od trenutka, ko uporabnik vstopi na vašo spletno stran, do tistega, ko “opravi nakup”. Temu pravimo konverzijski lijak.
Vsak korak v lijaku nam pove nekaj novega: kje vse je v redu in kje prihaja do težav. Če na primer kar polovica obiskovalcev, ki dodajo izdelek v košarico, nato odide s spletne strani, se je smiselno vprašati: je nakupni proces morda predolg ali preveč zapleten? Se je potrebno registrirati pred nakupom, kar lahko odvrača kupce.
Namen spletne trgovine je seveda prodaja (in posledično dobiček), zato so podatki o stroških in donosnosti ključnega pomena.
Večina spletnih trgovin pri oglaševanju in komunikaciji z vsemi kupci uporablja enak pristop. Pri tem je zelo pomembno, da narediti dobro segmentacijo kupcev. Zakaj? Ker so določeni kupci bolj dobičkonosni (z višjo vrednostjo nakupov) ali pa nakupujejo pogosteje, drugi pa pridejo le ob razprodajah ali akcijah.
Ko enkrat ugotovite, katera skupina vam prinaša največ prihodkov ali največji dobiček, temu ustrezno prilagodite oglaševanje, e-poštne kampanje in ponudbe za še večjo optimizacijo prodaje.
Analizia vira obiska spletne trgovine je ključ za segmentacijo!
Dejstvo je, da je zadovoljen kupec tudi tisti, ki bo priporočil nakup v vaši spletni trgovini še ostalim. Zato ne pozabite vključiti še drugih metod pri analizi, ki vam povedo, kako se stranke počutijo, ko nakupujejo pri vas.
Analiza spletne prodaje ni nekaj, kar naredite le enkrat. Tudi če ugotovite težave in jih rešite, se lahko čez čas pojavi kaj novega. Potrebno je stalno spremljati, testirati in prilagajati se trendom, konkurenci in vedenju kupcev.
Analiza spletne prodaje se na prvi pogled morda zdi zahteven zalogaj, a gre v resnici za niz korakov, ki se jih hitro navadite. Pomembno je predvsem dvoje:
Če se tega lotite dosledno in sistematično, boste hitro opazili, da so vaše odločitve bolj premišljene, rezultati pa stabilnejši in predvidljivejši. Namesto “ugibanja” boste vse bolj gradili na realnih podatkih, kar je najboljša popotnica, da iz vaše spletne trgovine razvijete zgodbo o uspehu.
V kolikor se soočate z izzivi na tem področju, vam z veseljem na pomoč priskočimo mi. Naša ekipa strokovnjakov vam z veseljem pomaga pri doseganju želenih rezultatov, ne glede na to ali je glede izdelave spletne trgovine, trženja ali samih rezultatov.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.