Spletna trgovina se je v zadnjih letih razvila v izjemno konkurenčno okolje, kjer si prostor pod soncem delijo tako lokalni ponudniki kot svetovni velikani, kot so Temu, Alibaba, Amazon in drugi. Slovenski spletni trgovci se tako znajdejo pred številnimi izzivi: od cenovne vojne, ki jo pogosto izgubljajo, ker si enostavno ne morejo privoščit t.i. dumping cen (prodaja z izgubo), do pomanjkanja virov za obsežno digitalno oglaševanje (Temu naj bi na leto samo za Facebook in Instagram oglaševanje porabil kar 1,4 milijarde dolarjev). Vendar pa kljub vsem izzivom obstajajo jasni in izvedljivi načini, kako se lahko slovenski spletni trgovec uspešno pozicionira in diferencira od svetovnih velikanov. V tem blogu vam predstavljamo ključne strategije, na katere se lahko osredotočite.
Ena največjih prednosti slovenskih spletnih trgovcev je ravno to, da so lokalni. Kupci zaupajo domačim blagovnim znamkam in podjetjem, predvsem če jih nagovorijo na avtentičen način. Poudarite, da ste slovensko podjetje, ki razume potrebe slovenskih kupcev. Omenite lokalno dostavo, slovensko podporo strankam in možnost osebnega prevzema. Vse to daje občutek varnosti in domačnosti, kar velike mednarodne spletne trgovine težko posnemajo.
Slovenska kakovost je cenjena tudi v ostalih državah, predvsem v državah jugovzhodne Evrope. Hrvaša, Srbija, BiH, Črna gora in Makedonija so države, kjer se izdelki iz Slovenije še vedno tretirajo kot visokokakovostni.
Medtem ko globalni velikani ponujajo nizke cene, pogosto ne morejo tekmovati v hitrosti dostave na lokalnem trgu. Če lahko ponudite dostavo naslednji dan ali celo isti dan, je to lahko močna konkurenčna prednost. Še vedno premalo podjetij ne izkorišča dovolj možnost osebnega prevzema. V kolikor je le možno priporočamo, da omogočite osebni prevzem. Na ta način se bo marsikdo odločil za nakup, če bo lahko izdelek prevzel še v istem dnevu.
Prav tako olajšajte postopke vračila – brezplačna in enostavna politika vračil kupcem pove, da vam je mar za njihovo izkušnjo. Na žalost je postopek vračil pri slovenskih trgovcih velikokrat težaven in kompliciran, kar vodi v nezadovoljstvo kupcev. Enostavna politika vračil je tudi eden od znakov kakovosti in zaupanja v lastne izdelke.
Globalne trgovine ponujajo standardizirano izkušnjo, vi pa lahko ponudite nekaj več – personalizacijo. To pomeni vse od personaliziranih e-mail kampanj, prilagojenih priporočil izdelkov, do vnaprej pripravljenih darilnih paketov glede na priložnost (rojstni dan, prazniki itd.). Kupci cenijo občutek, da jih poznate in razumete.
Kot izpostavljeno v članku Trendi prodaje v spletnih trgovinah v letu 2025, več kot 70 % spletnih nakupov poteka prek mobilnih naprav. Slovenski trgovci morajo temu trendu slediti – to pomeni še večji poudarek na grajenju dobre mobilne različice spletne trgovine, hitro nalaganje strani, enostavno plačevanje (npr. z naprednimi plačilnimi možnostmi, kot so Apple Pay, Google Pay, VALÚ) in jasno nakupno potjo od podstrai izdelka do nakupa.
Zgolj prodajna spletna trgovina danes ni več dovolj. Kupci iščejo vrednost tudi v obliki informacij, izobraževanja, navodil za uporabo in navdiha. Blogi, vodiči za uporabo izdelkov, video vsebine in celo spletni seminarji so odlična orodja, ki bodo pripomogla v večje zaupanje potencialnih kupcev. Prav tako pa to pozitivno vpliva na izgradnjo avtoritete in večjo vidnost v spletnih iskalnikih. Kot poudarjamo tudi v prispevku Zakaj imeti spletno trgovino, vsebina gradi zaupanje in lojalnost.
Spletna trgovina brez analitike je kot ladja brez kompasa. Razumeti, od kod prihajajo obiskovalci, kako se premikajo po strani in zakaj odhajajo, je ključno za izboljšanje konverzij ter posledično prodaje. Uporabite podatke iz orodij kot so Matomo, Google Analytics ali katero od drugih orodji, kot jih opisujemo v Analiza virov obiska spletnih trgovin, da boste sprejemali informirane odločitve za izboljšanje rezultatov.
Če boste poskušali tekmovati s Temu-jem na področju cene, boste skoraj zagotovo izgubili. Namesto tega gradite zgodbo okoli kakovosti, trajnosti, unikatnosti in storitve. Ponudite nekaj, kar stranka pri velikih trgovcih ne dobi – podrobno predstavitev izdelkov, realne fotografije, lokalno poreklo, možnost personalizacije, način uporabe, prikaz delovanja v poslovalnici, možnost enostavnega komuniciranja s stranko, itd.
Dober e-mail marketing je še vedno eno najbolj donosnih strategij, ki jih je potrebno izkoristiti. S pomočjo avtomatiziranih kampanj (kupon dobrodošlice, opomniki za zapuščene košarice, ponovni nakupi) lahko bistveno povečate prodajo in angažiranost strank. Hkrati zmanjšate ročno delo z orodji za upravljanje zaloge, naročil in CRM.
Dajte strankam razlog, da se vračajo. To so lahko različni programi zvestobe, kot npr. točke zvestobe, ekskluzivni popusti za člane, predčasni dostop do novosti ali nagradne igre. Program zvestobe naj bo enostaven in jasen, z realno vrednostjo za stranko. Bolj kot je enostavne, večja je možnost za uspeh.
Slovenski spletni trgovci nimajo pred seboj le številne izzive, ampak tudi precej možnosti. Uspeh ne bo temeljil na tekmovanju s cenami, temveč na ustvarjanju dodane vrednosti, grajenju odnosa s kupci in pametni uporabi orodij, ki so danes dostopna praktično vsakomur. Ključ je v osredotočenosti na tisto, kar globalni velikani ne morejo ponuditi – lokalnost, hitrost, strokovnost, osebno izkušnjo in zaupanje.
Če potrebujete pomoč pri digitalni strategiji, izdelavi sodobne spletne trgovine ali optimizaciji vaše trenutne, nas kontaktirajte. Z veseljem vam pomagamo.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.