Spletna trgovina je eden izmed najboljših prodajnih kanalov, saj ima pred fizično trgovino mnogo prednosti. Vsak proces v spletni trgovini je lahko merljiv, kar daje veliko prednost spletnim trgovinam. Ni pa sama odločitev in kasneje izdelava spletne trgovine samoumeven proces, ki vam bo prinesla uspeh v sami prodaji.
Z izdelavo spletne trgovine se v Kabiju ukvarjamo že več kot 30 let. V vseh teh letih smo bili priča različno uspešnim projektom. Vsi uspešni projekti imajo med seboj kar nekaj podobnosti. Ena izmed najpomembnejših je, da so se naročniki pred samim začetkom skrbno pripravili. Naredili so strategijo spletne trgovine. Le ta jim je pomagala pri celotnem postopku izdelave ter kasneje prodaje.
V kolikor razmišljate o spletni prodaji, je ta članek kot nalašč za vas. Predstavili bomo kako se lotiti izdelave strategije spletne trgovine v korakih. Vsak korak bo jasno opredeljen, kar vam bo v pomoč pri pripravi strategije spletne trgovine.
Prvi korak pri pripravi strategije spletne trgovine je določiti primarni cilj (ali pa cilje) vaše spletne trgovine. Ne glede na to, ali gre za povečanje prodaje, izboljšanje prepoznavnosti blagovne znamke ali vstop na nove trge. Postavljen cilj mora biti jasen, saj je le ta temelj vaše strategije. Pomembno je postaviti specifične, merljive, dosegljive, relevantne in časovno omejene cilje. Na ta način se boste prisili, da celotna vaša strategija deluje v smeri izpolnjevanja teh ciljev.
Preberite si članek Določanje strategije uspešne spletne trgovine.
Proračun je eden izmed najpomembnejših elementov, ki odloča o tem, ali se boste odločili za spletno prodajo ali ne. Veliko podjetij ima s tem težave, saj ne določijo proračuna na začetku. Zavedati se je potrebno, da je lahko izdelava spletne trgovine zahtevna, kar seveda vpliva tudi na višino finančnega vložka. Brez natančno določene strategije se po navadi zgodi, da se stroški, ki nastanejo z izdelavo spletne trgovine hitro večajo. Zato je potrebno, da si okviren proračun pripravite prej. Je pa od višine proračuna odvisna sama funkcionalnost spletne trgovine, zato naj bo ta proračun postavljen realistično.
Rok izdelave spletne trgovine je včasih težko določiti. Tukaj imamo predvsem v mislih realistični rok izdelave. Po naših izkušnjah se namreč tekom projekta dodajajo nove funkcionalnosti, spreminjajo obstoječe, sprememba vodje projekta pri naročnikih, itd. Zavedati se je potrebno, da kakršnakoli sprememba vpliva tako na čas same izdelave, kot tudi na stroške.
Razumevanje kdo so vaši ciljni kupci, je ključ do uspeha vaše spletne trgovine. Določanje prave ciljne skupine kupcev in razumevanje njihovih preferenc in nakupovalnega vedenja je lahko odločujoč dejavnik, ki vpliva na uspešnost spletne trgovine. Prilagajanje vaše spletne trgovine z namenom izpolnjevanja potreb in pričakovanj vaših kupcev, pozitivno vpliva na uporabniško izkušnjo in na zadovoljstvo strank.
Identificiranje in izkoriščanje vaših edinstvenih prednosti lahko loči vašo spletno trgovino od konkurentov. To je včasih izjemno pomemben in odločujoč faktor, zaradi katerega se bodo kupci odločili za nakup pri vas. Ključne prednosti so npr. ekskluzivnost izdelkov, unikatne poprodajne storitve ali moč blagovne znamke. Zelo pomembno je, da te prednosti ustrezno poudarite, da jih potencialni kupci opazijo, saj si s tem povečate možnost za sam nakup.
Določanje metrik s katerimi bomo ocenjevali uspešnost spletne trgovine je izjemno pomembno. Te lahko vključujejo prodajne številke, promet, stopnje konverzije, povratne informacije strank, povprečna vrednost nakupa in še več. Redno spremljanje teh metrik pomaga pri sprejemanju informiranih odločitev in prilagajanju vaše strategije za doseganje zastavljenih ciljev.
Preberite si Ključne metrike za spremljanje uspešnosti spetne trgovine.
Vse zgoraj naštete informacije vam pomagajo pri izboljšanju vaše spletne trgovine na podlagi podatkov.
Razvijanje strategije za vašo spletno trgovino ni enostaven proces, saj zahteva čas, ki ga porabite za načrtovanje in kasneje za izvedbo. S tem, ko v strategijo vključite vse korake, od ciljev, proračuna, rokov, vaših kupcev in kako boste merili uspeh, ste pripravili vse komponente, ki vam bodo v pomoč pri izgradnji uspešne spletne trgovine. Celoten proces pa ni samoumeven in zahteva veliko človeških, kot tudi finančnih sredstev.
Zapomnite si, uspešna spletna trgovine ni le nabor izdelkov v prodaji. Gre se za ustvarjanje dobre uporabniške in seveda nakupovalne izkušnje ter gradnja odnosov s strankami.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.