Namen iskanja je končni cilj uporabnika, ki glede na to pričakuje ustrezne rezultate njegovega iskanja. Namen iskanja se imenuje zato, ker ni nujno, da se le-ta prepozna iz vpisanih ključnih besed.
Primer: Vpišemo v spletni iskalnik ključni besedi “spletne strani”. Ali nas zanimajo kaj so spletne strani? Kako jo lahko izdelamo? Katere so agencije, ki se ukvarjajo s spletnimi stranmi? - iz vpisane ključne besede ni mogoče razbrati namen uporabnika, zato spletni iskalnik ponudi rezultate, ki se mu zdijo najprimernejši.
V kolikor pa spremenimo ključne besede v “izdelava spletnih strani ljubljana” pa je namen iskanja veliko bolj jasen, saj nam že izbor ključnih besed pove, kaj pričakuje uporabnik, ki se zanima za izdelavo spletnih strani v Ljubljani. Spletni iskalnik bo na ta način prepoznal namen iskanja in temu primerno ponudil primerne rezultate.
Poznamo 4 tipe namena iskanja:
Več o njih in namenu iskanja si lahko preberete v članku Namen iskanja.
Spletni iskalnik Google zadovolji namen iskanja s točno določeno vsebino. Če se želite uvrščati na strani rezultatov, za prav določeno iskanja, potem morate imeti tako pripravljeno vsebino, drugače vas spletni iskalnik ne bo uvrstil na stran rezultatov iskanja. Razumevanje namena iskanja in priprava primerne vsebine, bo pripeljala do povsem novih razsežnosti glede vaše strategije SEO optimizacije.
To predvsem velja za informacijski in nakupovalni tip namena iskanja.
Spletni iskalniki (predvsem Google) želijo zadovoljiti namen iskanja z namenom doseganja čim boljše uporabniške izkušnje. Predstavljamo vam tri namige, s katerimi spletni iskalniki določijo namen iskanja:
Kontekst je okoliščina same poizvedbe (vpisane ključne besede) iskanja. To so:
Fraziranje so dodatne besede, ki jih dodate k poizvedbi, z namenom lažjega razumevanja namena iskanja. Ko poizvedbi dodate besede, s katerim ustvarite vprašanje, npr. kako, kaj, zakaj, itd., bo namen iskanja zelo verjetno informacijski. V kolikor dodate besede kot npr. najboljši, pa bo namen iskanja v večini primerov nakupovalni.
Vedenje uporabnikov je sicer v veliki meri ugibanje, ni pa povsem brez predmetno, saj Google preverja, katero vsebino bolj gledamo in na podlagi tega ponuja tudi rezultate. Npr. če iščete kako se nekaj naredi in takoj premaknete na video rezultate iskanja, potem vam bo po vsej verjetnosti ob naslednjem podobnem iskanju najprej ponudil video rezultate.
Če želite, da se bo vaša spletna stran pojavila visoko v spletnih iskalnikih glede na namen iskanja, boste morali ugotoviti katera je najboljša vsebina za ta namen. Pri tem priporočamo, da si pripravite sistematični načrt, na podlagi katerega bo vsebina primerna za namen iskanja. Priporočamo naslednje:
1. Poiščite ključne besede
S pomočjo orodji in programov lahko poiščete ključne besede in povezane ključne besede, kjer boste lahko videli tudi poizvedbe, ki nakazujejo na namen iskanja. Te poizvedbe nato ločite od ostalih.
2. Preglejte že obstoječe rezultate iskanja
Na zgornje poizvedbe preverite že obstoječe rezultate iskanja. Na ta način boste vedeli, kaj dela konkurenca in kaj uporabljajo strani, ki se že dobro uvrščajo na želene poizvedbe. Nato pripravite lastno unikatno vsebino, ki bo vključevala najboljše prakse.
3. Poskrbite za off-site optimizacijo
Če želite dosegati dobre rezultate na strani iskanja, boste morali poskrbeti še za off-site optimizacijo. To pomeni, da boste morali poskrbeti za povezave iz drugih spletnih strani. Najlažje to storimo z različnimi platformami, kot sta Pinterest in YouTube. Priporočamo, da vsebino, ki jo ustvarjate na teh platformah, povežete še z vašo spletno stranjo. Ne pozabite pa še na nasvete za izboljšanje rezultatov iskanja na lokalni ravni.
Stran rezultatov iskanja na spletnih iskalnikih se je v zadnjih letih močno spremenila. Rezultati iskanja so tako lahko prikazani v obliki videjev, slik, modrih povezav, novic, izdelkov, itd. Na ta način želi spletni iskalnik Google zadovoljiti uporabnikov namen iskanja. Zato je pomembno, da se na to ustrezno pripravite. Pri izdelavi spletne strani je eden izmed najpomembnejših procesov priprava vsebine. Brez dobre vsebine, se vaša spletna stran ne bo uvrščala visoko na strani rezultatov iskanja.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.