Pri oblikovanju in izdelavi spletnih strani se velikokrat srečujemo z izrazoma UX in UI. Kratici pomenita:
Uporabniška izkušnja in uporabniški vmesnik sta medsebojno soodvisna izraza, s katerima se srečujemo pri načrtovanju ne samo spletnih strani in spletnih trgovin, pač pa pri razvoju vseh poslovnih rešitev. Za lažje razumevanje smo v tem članku pripravili nekaj podobnosti in razlik med izrazoma.
Uporabniška izkušnja (UX – user experience) se ukvarja s splošno izkušnjo, ki jo imajo uporabniki pri interakciji in uporabi spletnih strani, trgovin in aplikacij. Spletne strani, ki so izdelane tako, da upoštevajo principe uporabniške izkušnje, so enostavne za uporabo in zagotavljajo pozitivno izkušnjo. V tem smislu je uporabniška izkušnja povezana s čustveno izkušnjo uporabnika. Le ta se ne nanaša samo na praktično uporabo spletne strani, pač pa na celovito izkušnjo s spletno stranjo / blagovno znamko, od prvega stika, pa do zadnjega. Za oblikovanje pozitivne uporabniške izkušnje je pomembno razumeti uporabnika, še posebej njegove potrebe, cilje in težave (temu pravimo tudi namen iskanja). Pri spletnih straneh, trgovinah in spletnih aplikacijah dobro uporabniško izkušnjo povezujemo z enostavnostjo uporabe in ali je uporabnik dosegel želeni cilj.
Uporabniški vmesnik (UI – user interface) je bolj tehnični pristop, ki ga uporabljamo pri oblikovanju spletnih strani, trgovin ali spletnih aplikacij. Pri uporabniškem vmesniku gre dobesedno za oblikovanje vmesnika, informacijske arhitekture in oblikovanje interakcij za uporabnike, ki vodijo k boljši uporabniški izkušnji, kot naprimer:
Najboljše osnovne prakse oblikovanja uporabniškega vmesnika vključujejo preprostost, doslednost in posodobljenost (le ta je povezana s trendi v oblikovanju).
Uporabniška izkušnja in uporabniški vmesnik sta procesa, ki imata v svojem jedru v mislih uporabnika. Prvi se osredotoča na celovito uporabniško izkušnjo, drugi pa prav na oblikovanje vmesnika, ki ga uporabljajo uporabniki. Uporabniški vmesnik je del uporabniške izkušnje. Pravzaprav je uporabniški vmesnik nadaljevanje uporabniške izkušnje. Na podlagi analize uporabniške izkušnje oblikovalci nato pripravijo dizajn spletne strani / aplikacije oz. uporabniški vmesnik.
Uporabniška izkušnja se veliko ukvarja z grajenjem blagovne znamke. Z dobro uporabniško izkušnjo lahko prehitite konkurenco. Uporabniški vmesnik pa pomaga pri uresničevanju ciljev uporabniške izkušnje.
Čeprav sta uporabniška izkušnja in uporabniški vmesnik med seboj povezana, obstaja med njima nekaj pomembnih razlik.
Uporabniško izkušnjo raziskujemo vedno predno začnemo s pripravo uporabniškega vmesnika. Zelo pomembno je, da razumemo uporabnikove težave, želje in cilje. S pomočjo raziskave uporabniške izkušnje začrtamo celotno pot uporabnika, ki jo skušamo izboljšati. Vse ugotovitve v procesu uporabniške izkušnje se prenesejo na oblikovanje uporabniškega vmesnika. Oblikovalec uporabniškega vmesnika upošteva priporočila raziskave uporabniške izkušnje, pripravi najprej žične diagrame in kasneje pripravi končno obliko spletne strani.
Oblikovanje spletne strani je tesno povezano z uporabniško izkušnjo in uporabniškim vmesnikom. Na podlagi raziskave uporabniške izkušnje se pripravi končni izdelek oz. oblika spletne strani, ki je dejansko uporabniški vmesnik. Najboljše spletne strani so tiste, ki pravilno prenesejo ugotovitve uporabniške izkušnje na oblikovanje in kasneje na izdelavo uporabniškega vmesnika.
Preberite si nasvete za izboljšanje uporabniške izkušnje na vaši spletni strani.
V kolikor želimo oblikovati in izdelati učinkovito spletno stran, spletno trgovino ali kakšno drugo aplikacijo, moramo v obzir vzeti tako uporabniško izkušnjo, kot tudi uporabniški vmesnik. Le s pravilnim pristopom in pravilno uporabo obeh, lahko pripravimo kvaliteten končni izdelek, ki bo zmožen dodati takšne rezultate, ki si jih želimo. Pri tem pa ne pozabimo, da je potrebno uporabniško izkušnjo nenehno spremljati in ustrezno reagirati na vsaka nihanja. Nemogoče je, da boste postavili spletno stran ali trgovino, ki bo nenehoma dosegala želene rezultate, brez da bi jo karkoli nadgradili ali spremenili.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.