V današnjem poslovnem okolju je ključnega pomena za uspeh poznavanje kupcev in vzdrževanje kakovostnih odnosov. CRM sistem predstavlja orodje, ki podjetjem pomaga sistematično zbirati, analizirati in uporabljati podatke o strankah z namenom izboljšati prodajne procese, trženje in podporo strankam. Napredna podjetja se koristi CRM sistema začela izkoriščati zelo hitro. To so bila predvsem večja podjetja, ki se zavedajo, da je kvalitetna obdelava strank ter podatkov ključ, za dolgoročno uspešnost in dobičkonosnost.
Na drugi strani pa poznamo manjša ali manj digitalizirana podjetja, ki še vedno pogosto ostajajo na starih praksah, kar lahko omejuje njihov nadaljnji razvoj in priložnost za rast. Na njih se bomo osredotočili v tem članku.
V nadaljevanju predstavimo glavne razloge, zakaj se CRM sistemi v manjših oziroma manj “naprednih” podjetjih pojavljajo redkeje – ter kako to vpliva na njihov dolgoročni potencial.
Eden izmed glavnih razlogov, zakaj se manjša podjetja težje odločijo za uvedbo CRM sistema, je pomanjkanje finančnih sredstev in splošno neučinkovito postavljanje prioritet. Večinoma imajo ta podjetja omejen proračun, ki ga želijo uporabiti za digitalizacijo poslovanja in niso povsem prepričana, ali se jim bo investicija povrnila.
Vendar finance v današnjem času ne bi smele biti glavni problem, saj je poslovni model večine CRM sistemov mesečni najem glede na število uporabnikov. Cene se začnejo že pri dobrih 10€ na uporabnika na mesec.
Obenem večkrat nimajo jasno opredeljenih dolgoročnih ciljev ali strategij, kako bi jim CRM lahko služil pri razvoju poslovnih procesov. V nasprotju z večjimi ali “naprednimi” podjetji, ki se zavedajo pomena podatkovnih analiz in digitalne optimizacije, manjša podjetja pogosto delujejo v bolj ad hoc slogu in se zato težje odločijo za sistematično upravljanje odnosov s strankami.
Druga velika ovira je pomanjkanje znanja na področju uvedbe in upravljanja CRM rešitev. Vodilni v manjših podjetjih se lahko ustrašijo zapletenosti sistema ali verjamejo, da je CRM namenjen izključno velikim podjetjem, kar pa je daleč od resnice. Prav tako je velik dejavnik nezaupanje: strah, da bo upravljanje podatkov postalo preobsežno, da bo vnos podatkov in njihovo analiziranje zamudno ali da bo potrebno najeti drage zunanje strokovnjake. Ni zanemarljivo tudi, da ne želijo, da se določeni podatki izmenjujejo med zaposlenimi. Pomanjkanje osnovnih digitalnih veščin in odpor do sprememb pri zaposlenih še dodatno zmanjšujeta verjetnost, da bi podjetje uvedlo tehnološko napredno rešitev, kot je CRM.
Posebna situacija, ki se pojavlja v nekaterih manjših podjetjih, je model poslovanja z zunanjimi sodelavci, ki so samozaposleni (t. i. s.p-jevci). Takšni sodelavci nimajo klasičnega delovnega razmerja z delodajalcem, zato pogosto niso motivirani za “pretiran” ali natančen nadzor svojega dela.
Ker je pri implementaciji CRM-ja eden ključnih dejavnikov ravno redno in natančno beleženje podatkov, ima takšen način dela za podjetje lahko izrazito negativen vpliv na kvaliteto podatkovne baze in s tem na dejansko uporabnost CRM sistema. Tipičen primer takšnih podjetij so nepremičninske agencije, ki nimajo redno zaposlenih ampak ljudi, ki z agencijo sodelujejo preko s.p.-ja.
Neuporaba ali površne uporabe CRM sistemov v manjših podjetjih imajo lahko resne negativne posledice na dolgi rok.
Vse pa le ni tako črno. Manjša podjetja lahko kljub vsemu naredijo veliko z majhnimi koraki:
Čeprav se CRM sistemi na prvi pogled zdijo bolj kompleksni in morda primerni le za večja podjetja, obstaja vrsta prilagodljivih rešitev, ki so dostopne tudi manjšim, manj digitaliziranim podjetjem. Pomembno je, da se podjetje zaveda koristi, ki jih prinaša strukturirano upravljanje odnosov s strankami in da oblikuje ustrezne spodbude ter načine dela, ki bodo motivirali vse sodelujoče k redni uporabi sistema. Na ta način se izognejo izgubljanju znanja, povečajo zaupanje strank in odprejo nove možnosti za trajnostno rast.
V primeru, da iščete tak sistem vam lahko pomagamo pri Kabiju, kjer imamo CRM rešitev, ki je prilagodljiva za vsako podjetje, ne glede na njegovo velikost in stopnjo digitalizacije.
pisarna:
Dolenjska cesta 43
SI-1000 Ljubljana
sedež:
Pri mostiščarjih 13
SI-1000 Ljubljana
T: (01) 280 50 80
E: info@kabi.si
Nepremičnine Si21
Ponudba nepremičnin v Sloveniji in tujini
Novogradnje.com
Ponudba novogradenj v Sloveniji in tujini
Avto.info
Vedno sveže avto novice in oglasi rabljenih vozil
Nepremicnine.info
Paketna ponudba za nepremičninske agencije
Si21.com
Prvi slovenski portal
antivirus.si
Varnostne rešitve WithSecure / F-Secure
Kabi CRM
Sistem za učinkovito upravljanje s strankami in priložnostmi
Kakšen je moj IP?
Preverite vaš IP naslov s klikom na povezavo.